Zespół kompulsywnego objadania się jest częstszy, niż może nam się to zdawać. Bardzo łatwo jest nam wydawać opinie o puszystych osobach – myślimy, że są leniwe i nie chce im się ruszyć z kanapy, żeby coś ze sobą zrobić. Prawda jednak często może być przerażająca. Czy wiesz, czym jest zespół kompulsywnego objadania się?

BED – czyli Binge Eating Disorder

Schorzenie to charakteryzuje się niekontrolowanymi napadami głodu i próbami zaspokojenia ich jak największą ilością jedzenia. Pomimo tego, że właściwie każdy człowiek od czasu do czasu zje o wiele za dużo, niż potrzebuje i nikt się tym nie martwi, to regularne objadanie się jest czymś bardzo niepokojącym. Pierwszymi symptomami, które mogą świadczyć o tym, że cierpisz na zespół kompulsywnego objadania się jest poczucie utraty kontroli nad tym ilości i jakości pożywienia oraz poczucia bezradności w momencie, gdy nie przestajesz jeść, nawet jeśli dawno temu zaspokoiłeś głód.

Czym jest to schorzenie?

BED to jedno z częściej występujących zaburzeń odżywiania, tuż obok anoreksji i bulimii. Może się wydawać, że jest podobne właśnie do objawów bulimii, ale w przeciwieństwie do tej choroby, chorzy nie narażają swojego organizmu poprzez stosowanie niebezpiecznych sposobów na regulowanie masy ciała, na przykład nadużywania środków przeczyszczających bądź wymuszania wymiotów. Na zespół kompulsywnego objadania się cierpią zazwyczaj osoby w późnym okresie dojrzewania, chociaż oczywiście nie jest to reguła.

Jak się objawia BED?

W trakcie napadu głodu, osoba cierpiąca na zespół kompulsywnego objadania się je dopóki nie odczuje dyskomfortu związanego z przejedzeniem się, czyli mdłości, bólu brzucha, a w ciężkich przypadkach może jeść nawet mimo tego. Podczas napadu osoby nie są w stanie oszacować ile już zjadły, oraz bardzo często – co zjadły.

Co wywołuje napady głodu?

Badania dowodzą, że osoby cierpiące na BED bardzo często żyją pod silną presją społeczną, w stresie albo mają bardzo złe samopoczucie, i właśnie to uczucie własnego „nieszczęścia” lub bezradności próbują „zajeść”. Niestety, powrót do rzeczywistości po „błogim” objadaniu się jest najczęściej brutalny, chorzy czują ogromne poczucie winy, żalu i wstrętu do siebie. Nieleczenie tego schorzenia przez długi czas prowadzi do nadwagi, otyłości oraz szeregu chorób z tym związanym. Niestety, osoba, u której wystąpią skutki uboczne BED najczęściej pogłębia swoje schorzenie, z psychologicznego punktu widzenia można rzec, że się poddaje, tłumaczy sobie, że skoro „i tak sobie odpuściła” to jedzenie jest jej jedyną pociechą.

Problem BED i walka z nim jest naprawdę złożona, dlatego jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na to schorzenie, zasięgnij porady specjalisty.