Nadciśnienie, powszechnie znane jako wysokie ciśnienie krwi (BP), jest stanem medycznym, w którym ciśnienie krwi w tętnicach stale wzrasta. Utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do różnych skomplikowanych schorzeń, takich jak choroby serca i niewydolność nerek, co w konsekwencji prowadzi do poważnych problemów związanych ze stylem życia.

Zakres normalnego ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest wyrażane jako pomiar dwóch liczb, w formie ułamka, a jednostką miary jest "mm Hg", co oznacza milimetry rtęci.

Skurczowe - reprezentuje ciśnienie w tętnicach podczas skurczuRozkurczowe - reprezentuje ciśnienie, kiedy mięsień sercowy znajduje się pomiędzy uderzeniami.

Aby odczyt był prawidłowy u osoby dorosłej, ciśnienie musi wynosić poniżej 120/80 mm Hg, ale powyżej 90/60 mm Hg. Jeśli ciśnienie skurczowe i rozkurczowe jest mierzone w tym zakresie, uważa się, że jest ono normalne i nie wymaga żadnej interwencji medycznej. Jednakże, należy prowadzić zdrowszy tryb życia, aby utrzymać ciśnienie w normalnym zakresie.

W przypadku, gdy ciśnienie krwi jest wyższe od podanego zakresu, stan ten nazywamy nadciśnieniem. Jeśli jest ono niższe od podanego zakresu, stan ten nazywamy niedociśnieniem. Obie te sytuacje są szkodliwe dla zdrowia i wymagają jak najszybszej pomocy medycznej.

Niebezpieczeństwa związane z wysokim ciśnieniem krwi

Nadciśnienie tętnicze jest poważną dolegliwością, która może mieć śmiertelne skutki. Dlatego konieczne jest szukanie pomocy medycznej, aby utrzymać sytuację pod kontrolą. Istnieją trzy stadia nadciśnienia, o których musisz wiedzieć:

Etap 1

Jeśli Twoje ciśnienie krwi mieści się w przedziale 130-139/80-89 mm Hg, cierpisz na nadciśnienie w stadium 1. Jeśli Twoje odczyty mieszczą się w tym przedziale, to być może nie masz nadciśnienia. Może to być spowodowane innymi czynnikami, takimi jak wiek, waga, itp. Może to wymagać leków oraz zmiany stylu życia, pod kierunkiem lekarza lub certyfikowanego specjalisty, aby opanować ten stan.

Etap 2

Jeśli Twoje ciśnienie krwi wynosi 140/90 lub więcej, cierpisz na nadciśnienie w stadium 2. W takiej sytuacji zalecane jest stosowanie leków oraz zmiana stylu życia.

Strefa zagrożenia

Jeśli ciśnienie krwi wynosi powyżej 180/110 mm Hg, jest to poważny problem zdrowotny i określa się go mianem kryzysu nadciśnieniowego. Nawet jeśli nie występują żadne dodatkowe objawy, stan ten wymaga pilnej opieki medycznej. Lekarz powinien dokonać dwóch pomiarów w ciągu kilku minut, aby potwierdzić kryzys nadciśnieniowy, a następnie zastosować odpowiednie leczenie.

Co powoduje wysokie ciśnienie krwi?

Istnieją różne rodzaje nadciśnienia i mają one swoje własne przyczyny.

1. Nadciśnienie pierwotne

W tym przypadku nie istnieje żadna możliwa do zidentyfikowania przyczyna wysokiego poziomu ciśnienia krwi u osób dorosłych. Ten typ nadciśnienia, zwany nadciśnieniem pierwotnym lub zasadniczym, rozwija się stopniowo przez lata.

2. Nadciśnienie wtórne

Nadciśnienie wtórne jest spowodowane chorobą podstawową. W tym przypadku poziom ciśnienia krwi wzrasta nagle i może być wyższy niż w przypadku nadciśnienia pierwotnego. Nadciśnienie wtórne może być spowodowane przez różne schorzenia i leki. Niektóre z nich to:

    Problemy z nerkamiProblemy z tarczycąGuz nadnerczyObturacyjny bezdech sennyNiektóre wady wrodzone naczyń krwionośnych i sercaNiektóre leki, takie jak pigułki antykoncepcyjne, leki na przeziębienie, środki przeciwbólowe, leki przeciwgrzybicze i niektóre leki na receptęNielegalne narkotyki, takie jak kokaina i amfetaminaNadużywanie alkoholu i przewlekłe stosowanie.

Objawy wysokiego ciśnienia krwi

Istnieje kilka sposobów, aby rozpoznać skok poziomu ciśnienia. Poniżej wymieniono kilka z tych objawów:

    ból głowy brak tchu krwawienie z nosa mdłości zawroty głowy ból w klatce piersiowej zmiany wizualne krew w moczu

Jak kontrolować wysokie ciśnienie krwi?

Nadciśnienie jest często nazywane "cichym zabójcą", ponieważ nie daje żadnych objawów, dopóki serce lub inne ważne dla życia organy nie zostaną poważnie uszkodzone. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego stanu chorobowego, ponieważ nie obserwują objawów od razu. Dlatego konieczne jest regularne kontrolowanie ciśnienia krwi i szukanie pomocy medycznej, jeśli wykracza ono poza normalny zakres.

Należy regularnie zażywać leki na nadciśnienie. Nie ma stałego lekarstwa na tę dolegliwość, a leki mogą jedynie utrzymać ją pod kontrolą. Dlatego tak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, aby regulować ciśnienie krwi bez interwencji lekarskiej i utrzymywać je w normalnym zakresie.

Oto kilka zmian w stylu życia, które musisz wprowadzić do swojej codziennej rutyny, aby utrzymać nadciśnienie w ryzach:

1. Ćwicz regularnie

Włącz do codziennego życia regularne ćwiczenia fizyczne. Ćwicząc przez 45-60 minut każdego dnia, możesz ograniczyć wiele potencjalnych problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca itp. i prowadzić zdrowy tryb życia. Nawet regularny poranny spacer może przynieść znaczącą różnicę. Włączenie jogi i medytacji do codziennej rutyny ćwiczeń może również odegrać ważną rolę w utrzymaniu nadciśnienia z dala.

2. Jedz zdrowo

Zdrowe odżywianie to długa droga w regulowaniu ciśnienia krwi, a także utrzymaniu zdrowego ciała. Musisz zwiększyć spożycie zdrowej żywności, takich jak świeże owoce, warzywa, orzechy, pełne ziarna, ryby, itp. i ograniczyć tłustych pokarmów, takich jak przetworzona żywność, tłuste mięsa, desery, napoje bezalkoholowe, itp.

3. Kontroluj swoją wagę

Utrzymanie zdrowej wagi jest kluczowe dla kontrolowania ciśnienia krwi. Tak więc, powinieneś mieć oko na skalę wagową i upewnić się, że utrzymujesz zdrowy wskaźnik BMI. Powinieneś również zwracać uwagę na nadmiar tłuszczu wokół talii, ponieważ może on prowadzić do różnych problemów związanych ze stylem życia. Idealnie, mężczyźni powinni utrzymywać talię poniżej 40 cali, a kobiety powinny dążyć do mniej niż 35 cali.

4. Zmniejsz spożycie alkoholu i papierosów

Picie nadmiernych ilości alkoholu lub palenie zbyt wielu papierosów dziennie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym nadciśnienia. Może również zmniejszyć skuteczność leków na to schorzenie. W celu utrzymania zdrowego stylu życia, mężczyźni powinni utrzymywać spożycie alkoholu poniżej dwóch drinków dziennie, a kobiety powinny ograniczyć je najwyżej do jednego drinka dziennie.

5. Zmniejsz spożycie soli

Musisz uregulować spożycie soli, aby kontrolować spożycie sodu, który może pomóc znacznie obniżyć ciśnienie krwi. Sód zwiększa retencję wody w organizmie, co ostatecznie prowadzi do nadciśnienia. Twoje dzienne spożycie soli nie powinno być większe niż pół łyżeczki. Wybieraj produkty spożywcze o niskiej zawartości sodu, jak i kiedy to możliwe.

6. Kontroluj ciśnienie krwi w domu

Niezwykle ważne jest, aby przez cały czas kontrolować poziom ciśnienia krwi. Śledzenie poziomu ciśnienia krwi pomoże zrozumieć, czy konieczne są jakiekolwiek zmiany w stylu życia lub czy te, które już zostały wprowadzone, działają. Pomoże to również w powiadomieniu lekarza, gdy zajdzie taka potrzeba, w przypadku nagłego wzrostu ciśnienia krwi.

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, zaleca się regularne wizyty u lekarza. Jeśli jednak masz je pod kontrolą, możesz po prostu zapytać lekarza, jak często należy sprawdzać jego poziom.

Produkty spożywcze obniżające ciśnienie krwi

1. Banany

Oprócz tego, że banany mają niską zawartość sodu, są również bogate w potas, dzięki czemu pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Włącz ten owoc do swojej diety wraz z płatkami śniadaniowymi lub w postaci ciastek i smoothie. Najlepiej jest jednak spożywać owoce w całości.

2. Płatki owsiane

Dieta bogata w błonnik i pełne ziarno znacznie obniża ciśnienie krwi. Dodanie płatków owsianych do swojej diety właśnie to robi. Pomaga obniżyć zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe, a ten niskosodowy produkt może być spożywany w postaci owsianki lub nawet naleśników.

3. Szpinak

Pół filiżanki gotowanego szpinaku zapewnia około 12% zalecanego dziennego spożycia wapnia przez osobę dorosłą. Również bogate w błonnik i pakowane z potasu, folianów i magnezu, to zielone warzywa liściaste jest kluczem do obniżenia i utrzymania ciśnienia krwi. Na domiar złego, szpinak jest również niskokaloryczny.

4. Marchew

Marchew może odgrywać ważną rolę w obniżaniu ciśnienia krwi ze względu na obecność potasu i beta-karotenu. Można również spożywać je w postaci soku, aby utrzymać normalne zakresy, ponieważ pomaga regulować funkcje serca i nerek.

5. Awokado

Awokado zawiera dużą ilość kwasu oleinowego. Pomaga to obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, co okazuje się bardzo korzystne dla zdrowia serca. Bogate w witaminy A, B, E i K, i załadowany z błonnikiem, awokado zawiera również potas i folian, co czyni je jeszcze lepiej dla serca.

6. Arbuz

Arbuz zawiera L-citrullinę, aminokwas, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Zawiera również dużo błonnika, likopenu, potasu i witaminy A. Tak więc dodanie tego pysznego owocu do swojej diety przyniesie tylko dalsze korzyści dla serca.

7. Burak

Sok z buraków może również obniżyć skurczowe ciśnienie krwi w ciągu zaledwie kilku godzin. Ponadto, warzywo to jest również bogate w azotany, które pomagają rozluźnić naczynia krwionośne i poprawić przepływ krwi. Większe korzyści można zaobserwować, spożywając go codziennie.

8. Ziarna słonecznika

Zaledwie garść nasion może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Są one doskonałym źródłem magnezu, a także bogate w witaminę E, kwas foliowy, białko i błonnik. Należy jednak pamiętać, aby spożywać je w postaci niesolonej, aby zminimalizować spożycie sodu.

9. Pomarańcze

Jedna pomarańcza dziennie chroni przed nadciśnieniem. Podczas gdy idealnie jest jeść cały owoc, szklanka soku pomarańczowego będzie również służyć do ładowania się z błonnika i witaminy C, pomagając w ten sposób obniżyć poziom ciśnienia krwi.

10. Ryby

Ryby są od zawsze znane jako doskonałe źródło chudego białka. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w rybach takich jak makrela i łosoś może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć stan zapalny i obniżyć poziom trójglicerydów.

Oprócz tego, ryby takie jak pstrąg mają również witaminę D. Żywność rzadko zawiera witaminę D, a ta podobna do hormonu witamina ma właściwości, które mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Dodatkowo, ryby są łatwe w smaku i gotowaniu.

11. Granaty

Granaty, jako owoce, mogą być spożywane zarówno na surowo, jak i w postaci soku. Badanie wykazało, że picie filiżanki soku z granatów dziennie przez cztery tygodnie pomaga obniżyć ciśnienie krwi w dłuższej perspektywie.

Podczas gdy sok może poprawić zdrowie serca, korzyści te mogą być zanegowane przez dodanie cukrów. Unikaj dodawania jakichkolwiek lub sprawdź zawartość cukru w kupionych w sklepie sokach przed ich spożyciem.

Dieta DASH

DASH to skrót od angielskiej nazwy Dietary Approaches to Stop Hypertension. Jest to trwające całe życie podejście do zdrowego odżywiania, które ma na celu leczenie lub zapobieganie nadciśnieniu.

Sama dieta zawiera dużo pełnych ziaren zbóż, owoców, warzyw i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Dieta DASH obejmuje również niektóre ryby, drób i rośliny strączkowe. Zachęca ona również do spożywania niewielkiej ilości orzechów i nasion, kilka razy w tygodniu.

Dieta DASH charakteryzuje się niską zawartością tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i tłuszczów ogółem.

Często zadawane pytania (FAQs)

Q. Co mogę jeść, aby natychmiast obniżyć ciśnienie krwi? O: Ciśnienie krwi nie może być obniżone od razu. Może minąć kilka godzin, zanim wróci do normalnego poziomu dzięki odpowiedniej żywności i lekarstwom. Niemniej jednak, spożywanie owoców o wysokiej zawartości potasu, takich jak banan i arbuz, lub picie wody kokosowej jest korzystne dla utrzymania ciśnienia krwi w ryzach. P. Jak mogę obniżyć ciśnienie krwi w domu? O: Wykonywanie poniższych czynności pomoże obniżyć ciśnienie krwi w domowym zaciszu:1. Zrzucić zbędne kilogramy i pilnować obwodu talii2. Ćwicz regularnie3. Jedz zdrową dietę4. Zmniejszyć ilość sodu w diecie5. Ograniczyć ilość wypijanego alkoholu6. Rzucić palenie7. Zrezygnuj z kofeiny8. Zredukować stres9. Kontroluj swoje ciśnienie krwi w domu i regularnie odwiedzaj lekarza. P. Jaki jest najlepszy napój na wysokie ciśnienie krwi? O: Jednymi z najlepszych napojów na obniżenie ciśnienia krwi są mleko, herbata z hibiskusa i sok z granatów. Mleko jest bogate w fosfor, potas i wapń. Te trzy składniki odżywcze są związane z prawidłowym ciśnieniem krwi. Dodatkowo, jest ono wzbogacone w witaminę D, co jeszcze bardziej poprawia jego zdolność do obniżania ciśnienia krwi.Według badań w Journal of Nutrition, picie herbaty z hibiskusa może znacznie obniżyć ciśnienie krwi. Naukowcy twierdzą, że antocyjany i inne przeciwutleniacze obecne w herbacie z hibiskusa mogą pomóc naczyniom krwionośnym oprzeć się uszkodzeniom, które mogą powodować ich zwężenie. Możesz pić do 3 filiżanek dziennie.Naładowany potasem i innymi zdrowymi dla serca składnikami odżywczymi, sok z granatów ma trzykrotnie większą aktywność przeciwutleniającą niż zielona herbata czy czerwone wino. Badania wykazały, że regularne picie soku z granatów może znacznie poprawić poziom ciśnienia krwi. P. Czy kawa jest szkodliwa dla wysokiego ciśnienia krwi? O: Kofeina zawarta w kawie może powodować krótkotrwały, ale gwałtowny wzrost ciśnienia krwi. Niektórzy ludzie, którzy piją napoje zawierające kofeinę, mają wyższe ciśnienie krwi niż ci, którzy nie piją kawy. Niektórzy, którzy piją kawę regularnie, rozwijają tolerancję na kofeinę. W rezultacie, kofeina nie ma długotrwałego wpływu na ciśnienie krwi.W przypadku wysokiego ciśnienia krwi, idealnie jest skonsultować się z lekarzem, aby zrozumieć, czy można pić kawę, czy nie.

Podsumowanie

Zarządzanie stanem zdrowia wymaga znacznego zaangażowania i wytrwałości z Twojej strony. Oprócz włączenia zdrowej rutyny do swojego stylu życia, powinieneś również regularnie sprawdzać swoje ciśnienie krwi, a jeśli jest ono wyższe niż normalny zakres, należy szukać pomocy medycznej. Odpowiednia kombinacja leków i zmiany stylu życia jest niezbędna, aby utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

Tagi: zrównoważona dietakrążenie krwiciśnieniekontrola ciśnienia krwidietaplaneksercingfitnesszdrowiezdrowie i kondycjazdrowieifymywysokie ciśnienie krwiwysokie ciśnienie krwi diethigh blood pressure treatmenthome remedies dla wysokiego ciśnienia krwijak kontrolować wysokie ciśnienie krwinadciśnienieniska presja krwiprzyczyny wysokiego ciśnienia krwi